X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

انگارش دیدگان : 79950

گنج ما

قفسه‌ی هنر

شنبه 1 خرداد‌ماه سال 1389
مادر پرنده خواست

سعید آرمات

مادر پرنده خواست اولین مجموعه شعر سپیده مختاری دربردارنده 26غزل است که اردیبهشت امسال خودش را به نمایشگاه کتاب غرفه ی انتشارات داستان سرا رسانده بود. نه در پیشانی کتاب و نه در ذیل شعرها تاریخی برای سرودن اشعار معین نیست و لابد شاعر گزینشی آزاد را برای انتشار مد نظر قرار داده به گواه همین 26 غزل چاپ شده و وبلاگ شخصی ،او رسانه ای ترین و فعالترین غزلسرای این حوالی بوده است ضمن اینکه در بسیاری جلسات وبا ذهنیتی آزاد حضور یافته و شعرهای آشنایش را برای بسیاری خوانده است و به عبارتی حتی پیش از چاپ مجموعه ای مستقل همواره در معرض دید و نقد بوده است.

 فرصت نقد و بررسی کتاب را می گذاریم برای زمانی دیگر که حرفهای بسیاری است در خصوص غزل امروز و سببهای پیدایش غزل فرم که البته شعر سپیده مختاری جزء این دسته نیست و در طبقه بندی ها بیشتر به غزلهای شاعران پیش کسوت ! شبیه است با امکانات زبانی محدود تر و یعنی اینکه شاعر این مجموعه به زبان ساده راه رفته را دوباره رفته است . راه رفته ی غزل در دهه های پنجاه و شصت .شعرها به صورت مجزا لحظات حسی شاعر را خوب بازگو می کنند اما قرار گرفتن شعرها در کنار هم یکدستی کار شاعر جوان را به خوبی نشان می دهند وخاصه که تمامی مجموعه در دو سه وزن نزدیک به هم اند و به لحاظ معنایی نیز شعر ها واگویه های راوی زنی است که گله مند است و شاکی، بی پردازشی متمایزدر زبان  یا رویکرد ی به طنز و تکنیک های رایج در زبان غزل پیشرو . اگر به شاعران هم نسل و هم دوره ی خانم مختاری شاعرانی مثل سید مهدی موسوی یا منصوره حکمت شعار که از قضا مجموعه شعرشان هم زمان به چاپ رسیده بنگریم این تمایزها را در می یابیم. کار ما فعلن مقایسه ی این شاعران با یکدیگر نیست اگر چه در نقد تطبیقی به همین موضوع می پردازند .

این نوشته قرار است در حد معرفی باقی بماند وپیام تبریک شاعران  را به خانم مختاری برساند . ضمن بیان این مطلب که نفس چاپ مجموعه محاسن بسیاری را برای شاعر به همراه دارد از جمله اینکه شاعر رسمن وارد صحنه شده و حالا باید که نقدها را هم بشنود که گاهی هم چندان خوش به مذاق نمی آیند اما هنر را مگر راهی دیگر هم هست که ما نمی دانیم ؟؟

اگر غایتی در هنر باشد آن غایت در سرشت توام و همزاد با نقد بوده و هست امید که این مجموعه محل بازخورد و تبادل آرای جدید در خصوص غزل امروز گردد و پیش نهادهای تازه ای را به شاعر این مجموعه و شاعران جوان ارائه دهد . در پایان برای این مجموعه احتمالن جلسه ی رونمایی و نقد و بررسی را با یاری شاعران و دوستان خواهیم داشت که زمان ومکان آن متعاقبن اعلام خواهد شد .آخرین مطالب